چند روش فوق العاده برای حفظ تمرکز در فصل امتحانات

چند روش فوق العاده برای حفظ تمرکز در فصل امتحانات

چند روش فوق العاده برای حفظ تمرکز در فصل امتحانات

ایام امتحانات نه تنها برای دانش آموران بلکه برای والدین و مربیان و معلمان نیز مهم است. حاصل فصل یا ترم دانش آموز در این ایام به ثمر می نشیند و علاوه بر حاصله برو بیای مدرسه حاصله موفقیت که انگیزه دانش آموز را برمی انگیزد را در پی خواهد داشت.

در فصل امتحانات والدین بیش از هر کسی می بایست به رفتار فرزند خود دقت کرده و او را همراهی کنند.

امتحانات

محیط مطالعه را آماده کنید 

محیطی که دانش آموزان برای درس خواندن انتخاب می‌کنند تأثیر زیادی بر ایجاد تمرکز یا عدم آن دارد. محیط شلوغ و پر سر و صدا یا ناامن، تمرکز را از بین می‌برد و سبب حواس پرتی می‌شود. یک محیط آرام، دنج و با نور کافی به دانش آموزان کمک می‌کند به دور از عوامل مسبب حواس پرتی بر یادگیری دروس متمرکز شوند و راندمان مطالعه خود را افزایش دهند.

آهنگ خانم گل از حمید حیراد

خواب کافی

انستیتو ملی قلب، ریه و عروق آمریکا اعلام کرده است جوانان بالغ روزانه به ۹ الی ۱۰ ساعت خواب نیاز دارند. مطالعات نشان می‌دهد در صورتی که هشت ساعت بخوابید و تا دیروقت بیدار نمانید، حافظه شما بهتر عمل می‌کند. مغز انسان بر اثر اختلال خواب آسیب می‌بیند زیرا خواب زمانی است که مغز خود را ترمیم و بازسازی می‌کند. مغز شما پس از دریافت اطلاعات درسی نیاز به بازسازی دارد و خوابیدن تنها راه موثر برای این مسئله است.

بیشتر بخوانید  قانون و مجازات جدید جرم مواد مخدر - قاچاق ، حمل ، فروش

زنگ تفریح را فراموش نکنید 

هر از چندی به کلاس استراحت بدهید. بعد از بیست دقیقه تا نیم ساعت، تمرکز روی درس، چند دقیقه استراحت بدهید. این زمان را صرف بازی‌های دسته جمعی کوتاه، شوخی و خنده کنید. یا اینکه فرصت بدهید بچه‌ها از صندلی خود بلند شوند و کمی در کلاس حرکت کنند.

دانش آموز

دانلود آهنگ صفر و صد از علی خدابنده

محدود کردن موضوعاتی که موجب حواس‌پرتی می‌شوند

جایی را برای درس خواندن انتخاب کنید که بتوانید بهتر روی جزوه‌ها و درس‌ها متمرکز شوید و هنگام درس خواندن در محیطی باشید که در افزایش تمرکز بیشتر به شما کمک کند. به عنوان مثال مکانی که در آنجا وسایل تفریحی زیادی وجود دارد ممکن است تمرکزتان را مختل کرده وضع به مراتب بدتر خواهد شد.

مطالعاتی که از سوی موسسه Applied cognitive psychology در سال ۲۰۱۰ میلادی انجام شده نشان می‌دهد افرادی که در حین درس خواندن به موسیقی گوش می‌دهند در امتحانات حفظی نتایج بدتری دارند. دلیل اصلی این مشکل ترانه‌های آهنگ‌ها هستند که باعث می‌شوند ذهن آدم از آنچه می‌خواند دور شود.

پاداش بدهید

در ازای هر چند دقیقه مطالعه، به خودتان استراحت بدهید و شرط رفتن به استراحت را خواندن تعداد مشخص و با کیفیتی از صفحات جزوه و یا کتاب قرار دهید.

بیشتر بخوانید  آموزش پیتزا مخلوط دلبر

عوامل حواس پرتی را دور کنید 

تلویزیون، مانیتور، موسیقی، موبایل و هر چیزی که می‌تواند تمرکز را از بین ببرد، برای مدتی دور از دسترس قرار دهید. به دانش آموزان بگوئید که تا چند دقیقه یا چند ساعت، بسته به میزان زمان مورد نیاز، باید فقط بر روی درس متمرکز باشند. سکوت، مهم‌ترین عامل حفظ تمرکز است. گرچه امروزه تکنولوژی آنقدر در دسترس قرار دارد که حتی زندگی بدون آن‌ها برای چند دقیقه هم غیر ممکن به نظر می‌رسد، اما کودکان باید بیاموزند، وقت درس خواندن یا انجام تکالیف نباید همزمان از تکنولوژی‌های هوشمند خود استفاده کنند.

چند روش فوق العاده برای حفظ تمرکز در فصل امتحانات

آهنگ گل شب بو / یاسان

عجله ممنوع

یادگیری باشتاب و تندخوانی یکی از کم‌اثرترین شیوه‌های یادگیری است اما با این شیوه بسیاری از افراد تنها بخش آغازی و پایانی یک فصل طولانی را یاد می‌گیرند در حالی که بسیاری از مباحث در این میان از دست می‌روند. وقتی شش ساعت پشت سرهم و با شتاب درس می‌خوانید و به جلسه امتحان می‌روید احتمال اینکه بیشتر چیزهایی را که خوانده‌اید به خاطر نیاورید، بیشتر است.

اهداف و ایده‌های اصلی درس را بازگو کنید 

هرگز یک راست سراغ درس نروید. قبل از اینکه مبحث جدیدی را آغاز کنید، اهداف و ایده‌های اصلی درس را بررسی کنید. نکات برجسته و تز اصلی درس را برای خود مرور کنید. این کار به شما کمک می‌کند، متن را از حاشیه تمیز دهید و بر ایده‌های اصلی درس، متمرکز شوید.

طرز تهیه خورشت کنگر شیرازی ناب

 

۵/۵ - (۱۵ امتیاز)

توسط سعید راستی

در طول زندگی آموختم و تصمیم گرفتم که هیچگاه تسلیم نشم و این راز موفقیت منه این جمله را در شرایط سخت به خودم میگم؛ اگر تسلیم بشم بعد از اون چکار خواهم کرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

تخفیف