پدیده مفهوم گرا در معماری را بشناسید

پدیده مفهوم گرا در معماری را بشناسید

پدیده مفهوم گرا در معماری را بشناسید

دانلود فوری پروژه پدیده مفهوم گرا در معماری مبانی نظری

علوم معماری از جمله علومی است که در زندگی روزمره عامه مردم بکار رفته می شود. در دل طبیعت نیز می توان معماری را به چشم دید. خلقت زیبای پروردگار رب العالمین به گونه است که خلقت زیبایی اش در معماری نگفتی است. چشم اندازهای زیبای طبیعی در سرتاسر جهان خود گویای معماری مدرن خالق هستی است.

معماری در ارتباط با مفاهیم، عمدتاً تحت تأثیر نگرش و سبک فکری معمار است و می تواند نوع نگاه او را نسبت به پدیده ها و مفاهیم موجود بازتاب دهد. در عصر حاضر رویکردهای گوناگونی در معماری مفهومی مطرح می شود که نشان از وسعت و پراکندگی این حوزه دارد. در این یادداشت به دسته بندی رویکردهای معماری مفهومی می پردازیم و ضمن آشنایی با هر یک، نمونه هایی را از آثار معماران علاقمند به این عرصه برمی شماریم :

نمایش فرمال

این رویکرد در آثار معمارانی چون جان هجداک و پیتر آیزنمن بروز یافت. آیزنمن در طرح های اولیه اش الگوهای فرمالی از خانه را به عنوان ایده پردازی های خاص خود معرفی نمود. هجداک نیز که یک معمار-پژوهشگر بود ایده های بسیاری را بر روی کاغذ به وجود آورد که تعداد بسیار کمی از آن ها ساخته شد. خانه الماس به عنوان نمونه ای از رویکرد فرمال به موضوع معماری با مضامین معناگرایانه مطرح شده است.

معماری

دانلود فوری پروژه پدیده مفهوم گرا در معماری مبانی نظری

معماری

مفاهیم ذهنی

توجه به مفاهیم ذهنی در معماری نشأت گرفته از رویکردهای انسان گرایانه است. از جمله معمارانی که به این مفاهیم توجه کردند و همواره کوشیدند در آثار خود به کار گیرند لویی کان است. او از مفاهیمی همچون سکوت و احساس انسانی در فضا بهره می گیرد و با استفاده از تجلی نور در فضا سعی در تحقق این مهم در معماری دارد. کان در ساختمان مؤسسه سالک مفهوم بی نهایت را به استادی هر چه تمام تر به کمک سمفونی فرم ها، مصالح، آب و طبیعت به نمایش می گذارد.

مفهوم گرایی در معماری

پیوند با خاطرات گذشته( نوستالژیک)

آثاری که در زمره بناهای نوستالژیک قرار می گیرند عمدتاً کاربران خود را با خاطراتی از زمان های گذشته پیوند می دهند. این خاطرات معمولاً یادآور وقایع تلخ و ناخوشایند هستند و موضوعاتی مانند جنگ، اسارت، سرکوب و … را بیان می کنند. از آن جا که معماری ابزاری برای انعکاس تاریخ و فرهنگ جامعه است می تواند روایتگر حوادثی باشد که طی اعصار پیشین روی داده و همچنان در خاطر مردم پا بر جاست.
آرامگاه کشته شدگان جنگ ویتنام در آمریکا، موزه یهود لیبسکیند و یادمان برلین از جمله نمونه های معماری مفهومی هستند که با رویکرد نوستالژیک پدید آمده اند.

پدیده مفهوم گرا در معماری را بشناسید پدیده مفهوم گرا در معماری را بشناسید پدیده مفهوم گرا در معماری را بشناسید

رویکردهای استعاره گرا

هنگامی که طراح معنا را با فرم پیوند دهد؛ رویکرد استعاره گرا در معماری مفهومی مطرح می شود. به طور مثال ارو سارنین، احساس پرواز را از طریق استعاره فرمی نشان می دهد.

دانلود فوری پروژه پدیده مفهوم گرا در معماری مبانی نظری

نمایش روح زمانه ( به صورت نمایش تکنولوژیک)

تکنولوژی به عنوان واقعیت اجتناب ناپذیر زندگی مدرن موضوعی است که با ورود به معماری، رویکردی نو را به وجود آورد. طرح ساختمان کاخ شوراها پیشنهاد لوکوربوزیه در مسابقه بین المللی برای طراحی کاخ شورا در مسکو بود که نمونه بارز تجلی روح زمانه ( به صورت تکنولوژی) در دهه ۳۰ قرن بیستم را نشان می دهد.

این نوع نگرش به زندگی مدرن در آثار معماران پیرو سبک «های تک» نظیر رنزو پیانو، ریچارد راجرز، نورمن فاستر و … دیده می شود. اما آنچه در قالب نمایش روح زمانه و به عنوان رویکردی در معماری مفهومی مطرح می شود در پی اجرای بانک شانگهای اثر نورمن فاستر قوت گرفت.

مارشال برمن، فیلسوف آمریکایی، در توصیف این بنا آن را فراتر از سبک «های تک» و نوعی بنای یادمانی و بیانگر روح زمانه خواند. از دیدگاه برمن این ساختمان مظهر سرمایه داری نوین و سیطرۀ آن بر جهان کنونی است. بر این اساس ورود تکنولوژی به دنیای معماری افزون بر اثرات فراوانی که بر جای نهاد نوع نگاه معماران را تا اندازه ای دگرگون ساخت. تکنولوژی در سبک «های تک» نماد پیشرفت و آینده خواهی و نمایش روح زمانه یعنی نظام سرمایه داری در عصر حاضر است.
ساختمان بیمه لویدز نیز نمونه ای از این نوع نمایش در معماری «های تک» است.

پدیده مفهوم گرا در معماری را بشناسید

پدیده مفهوم گرا در معماری را بشناسید

دانلود فوری پروژه پدیده مفهوم گرا در معماری مبانی نظری

مفاهیم اقتباسی

دانلود فوری پروژه پدیده مفهوم گرا در معماری مبانی نظری

یکی از رویکرد های معماری مفهومی که به تازگی مطرح شده و موضوعات جذابی را دنبال می کند توجه به انواع شاخه های علمی و ایده پردازی در ارتباط با آن ها است. بررسی آثار معماری در دو دهه اخیر نشان می دهد که  برخی از طراحان تمایل دارند تا موضوعات علمی نظیر مسائل کیهانی، زیست شناسی، فیزیک کوانتوم و … را به کمک ایده های معماری نمایش دهند. اقتباس از، پرش کیهانی و یا نظریه هایی همچون نسبیت، اثر پروانه ای و … همه و همه نشانگر DNA مفاهیمی مانند توجه به دیگر حوزه های علمی و پیوند آن با معماری است.

دانلود فوری پروژه پدیده مفهوم گرا در معماری مبانی نظری

تعارض با زمینه( طبیعت)

در برخی موارد هنگامی که به بناهای تاریخی و یادمانی نگاه می کنیم آن ها را در تقابل با محیط خود می یابیم. منظور از این تقابل آن است که گاه دیده می شود بنایی متفاوت با بافت پیرامون خود و در تعارض با آن پدید آمده است. به طوری که این تعارض را می توان به معنای غیرمنتظره بودن بنا عنوان کرد. مکعب های سفید لکوربوزیه در زمینه سبز طبیعت اطراف و یا حجم های سفید ریچارد مِیِر در زمینه های تاریخی، نمایشگر این گونه مفهوم گرایی یا معناگرایی در ارتباط با یادمانی نمودن ساختمان هاست.

پدیده مفهوم گرا در معماری را بشناسید

دانلود فوری پروژه پدیده مفهوم گرا در معماری مبانی نظری

حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی کیست

کریسمس و هرآنچه در مورد آن نمیدانید

حضرت فاطمه و زندگینامه او

۵/۵ - (۸ امتیاز)

توسط سعید راستی

در طول زندگی آموختم و تصمیم گرفتم که هیچگاه تسلیم نشم و این راز موفقیت منه این جمله را در شرایط سخت به خودم میگم؛ اگر تسلیم بشم بعد از اون چکار خواهم کرد!

3 دیدگاه برای “پدیده مفهوم گرا در معماری را بشناسید”
  1. سلام
    به پروژه پدیده مفهوم گرا در معماری مبانی نظری اشاره کرده اید.پروژه کاملی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هجده =